https://www.senzorvzduchu.cz/wp-content/uploads/2021/12/AtmotubePro.jpg

Recenze: Atmotube Pro

by Senzor Leave a Comment

Otestovali jsme Atmotube PRO, malý přenosný AQM vybavený laserovým rozptylovým senzorem PM1, PM2,5 a PM10. Je také vybaven senzorem těkavých organických látek a kompletní meteorologickou stanicí s vlhkostním, teplotním a barometrickým senzorem.

Je to skvělé zařízení, které může dokonce mezi přázeli vyvolat zájem o znečištění ovzduší.

Hardware
Laserový rozptylový senzor pevných částic PM1, PM2,5 a PM10
Snímač teploty/vlhkosti/barometrický snímač
Bluetooth 5.0
Port USB typu C a kabel
až 1 týden Baterie
RGB LED DIODA

Atmotube Pro

osobní monitor kvality ovzduší

Aplikace Atmotube
Skvělý design aplikace s velkou velikostí písma a snadno čitelnými informacemi. Starší osoby určitě potěší její jednoduchost. Jednotlivé oddíly můžete vždy dále rozbalit a dozvědět se další informace, například záložka kvality ovzduší a VOC vám zpřístupní všechna aktuální a předchozí měření. Totéž platí pro oddíl Barometr a Výškoměr a Teplota a vlhkost.

Osobní monitor kvality ovzduší

Moje zkušenosti

Zařízení je velmi malé 8,5x5x2,1 cm, váží 105 g a lze ho snadno umístit všude, do auta, na kolo – díky háčku s karabinou nebo do ložnice.

Zařízení vydrží nabité až 10 dní v závislosti na nastavení a četnosti měření, například můžete zapnout senzor PMx v nepřetržitém režimu a vydrží 1 den, pokud zvolíte měření každých 5 minut, pak vydrží 4 dny. Možnost Always ON je vhodná, když jste na cestách, a možnost 5min pro vnitřní prostředí, protože kvalita vzduchu se pravděpodobně nebude tak často měnit.

Senzor PMx je citlivý na vysokou vlhkost vzduchu – jako všechny senzory rozptylující světlo – pokud relativní vlhkost vzduchu stoupne nad ~80 %, měření může vykazovat odchylky.

Při nabíjení zařízení se snímač teploty/vlhkosti vypne, protože vnitřní teplota elektronických součástek a baterie stoupá a v zájmu ochrany před chybnými informacemi nejsou tyto informace časově dostupné.

Pro měření teploty, vlhkosti a barometrických hodnot je použit senzor BME280, který je velice kvalitní, a pro měření těkavých organických látek VOC senzor od společnosti Sensirion.

Při každém spuštění mobilní aplikace probíhá komunikace mezi přístrojem a telefonem přes Bluetooth a všechna měření se synchronizují a ukládají do telefonu, tento proces nějakou dobu trvá a mohl by být o trochu rychlejší.

Závěr

Podle mého názoru slouží Atmotube ke dvěma účelům: Za prvé vám pomůže zobrazit znečišťující látky v ovzduší (PMx a VOC) a později je studovat a za druhé pomůže vám i lidem ve vašem okolí získat větší povědomí o znečištění ovzduší, protože v lidech probudí oprávněný zájem. Splňuje všechna z kritérií, která musím mít přenosný AQM.

SenzorRecenze: Atmotube Pro